Histori

Ja pse propaganda politike dhe ushtarake aktuale e Kremlinit i godet shqiptarët sa edhe vetë krerët atdhetarë të pushtetit dhe ushtrisë së Ukrainës RUSIA DHE SHQIPTARËT

Shkruan:Prof. Dr:Abdulla Mehmeti 15 Maj · Analizë politike ekskluzive Vetëm [...]
Lexo më shumë...

Tri dekada kaluan dhe debati për 29 Nëntorin, ditën e çlirimit të Atdheut, nuk është sosur.

Shkruan: Gjon Bruçi Fillimisht, naivët menduan se vërtet mund të [...]
Lexo më shumë...

 Analiza / Dr. Hakif Bajrami: Enver Hoxha dhe shqiptarët në maje të thikës, të dhunuar ideologjikisht nga Lindja dhe Perëndimi II

/ritzau/ Enver Hoxha posa erdhi në pushtet kur edhe aprovohet [...]
Lexo më shumë...

MANASTIRET DHE KISHAT ANTIKE E MESJETARE NË TROJET ETNIKE SHQIPTARE, ILIRE-DARDANE-ARBËRORE, NUK MUND TË JENË PJESË E TRASHËGIMISË KULTURORE DHE HISTORIKE SERBE

Shkruan: Dr. Prof.Abdulla Mehmeti Shpalime historie E para, sepse shumica [...]
Lexo më shumë...

Në Dellçevë të Maqedonisë ka jetuar popullatë shqiptare muslimane dhe ortodokse, u shpërngulën në vitet 1930-40

Shkruan: Abdulla Mehmeti 02 nëntor 2022 Histori të përbashkët mund [...]
Lexo më shumë...

DY EKSPERIMENTE, I NJËJTI REZULTAT nga “PROTOKOLLI I KORFUZIT” te “ZAJEDNICA”

Nga:Pr. Hasan Bello Më 17 maj 1914, midis përfaqësuesve të [...]
Lexo më shumë...

VENDBANIMET NË BULLGARI, ARBANASI DHE ARBANASI I POSHTËM, I RUAJNË EDHE SOT TRADITAT E BANORËVE TË LASHTË SHQIPTARË

Shkruan: Abdulla Mehmeti Gjurmë historie Për historinë e këtyre vendbanimeve [...]
Lexo më shumë...

ENVER HOXHA ESHTE THEMELUESI I VERTETE I UCK-se … ZANAFILLEN E KA QE PREJ VITIT 1948 ???

( Nga Prof : James Pettifer ) ——-> Lexoni me [...]
Lexo më shumë...
© 2016 - 2023 | DIPLOMACIA.dk