FEJA te mban te varfer nga truri dhe nga xhepi.

31
Oct
2023
Shkruan: LUAN QEMAL BACI

Vetem puna, edukimi, shkollimi, shkenca e kultura, perparimi ekonomik dhe teresisht shoqeror te nxjerr ne drite e te siguron lumturine, ndersa “daullja” e shpuar e fese, vetem te gropos cdo dite.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Feja, te gjitha fete, kane qene e do mbeten droga per ta mbajtur popullin te varfer, ne shtypje e ne shfrytezim.

Nje mikja ime ne shkruan per fene, dhe une i pergjigjem gati per gjthecka.
Mikja shkruan:

“I nderuar Luan e ke ngatrru islamin si fe, me ata qé thirren ne islam.
Feja si besim dhe si praktikim shpesh Jon kontraditore, por edhe interprrtimet nga ata qe se dijn , por e interprrtojn her dobet e her gjysmake interpretime e bej n fen( besimin) te pa interes, te dobet dhe te pa dobishme.
Agjerimi perveq solidaritetit me skamnorét nuk ka mesazh tjeter( ndryshe e interpretojn).
Feja islame e ka ngritur femren ne poziten e mbretreshes dhe mbron femren nga degjenerimi.
Femra duhet te mbulohet.
Mqs ke vrejtje per hichabin dhe e cilson jo te duhur!?
Po e bej ddhe une njé pytje- pse kur sdhte vape nuk zhvidhen femrat te ne ne shok e siper!??😀
Tybe kurgjê nuk béhet!”

Ndersa pergjigjet e mia, per te dhe gjithekend qe mendon si ajo jane per cdo pike te komentit te saj:

“I nderuar Luan e ke ngatrru islamin si fe, me ata qé thirren ne islam.”

Jo e nderuar, nuk i ngaterroj, por nuk shoh dallim!

“Feja si besim dhe si praktikim shpesh Jon kontraditore, por edhe interprrtimet nga ata qe se dijn , por e interprrtojn her dobet e her gjysmake interpretime e bej n fen( besimin) te pa interes, te dobet dhe te pa dobishme.”

Interpretimin me te keq te fese islame e bejne e vete predikuesit e saj, hoxhallaret injorante dhe kunderkombetare, shqipefoles ne sherbim te te huajve!

“Agjerimi perveq solidaritetit me skamnorét nuk ka mesazh tjeter( ndryshe e interpretojn).”

Skamoret jane peshqesh i sistemit qe i jep vend te rendesishem ne jeten shoqerore, politike e ekonomike fese, dhe lemoshat e fese nuk i ndihmojne skamoret qe krijoj sistemi qe mbron feja. Skamoret i ndihmon vetem ai sistem qe u siguron pune, e jo papunesi, emigracion, korrupsion e krim.

“Feja islame e ka ngritur femren ne poziten e mbretreshes dhe mbron femren nga degjenerimi.”

Feja islame e ka izoluar femren, e ka futur ne thes te zi, dhe e vret me gure, apo me hu, duke i krijuar burrit mundesine te martohet ne 6 te apo 7 vjece femije, e duke e lene te marre deri 7 gra, apo te martohe brenda familjes, me kusherinjte e pare!

“Femra duhet te mbulohet.
Mqs ke vrejtje per hichabin dhe e cilson jo te duhur!?
Po e bej ddhe une njé pytje- pse kur sdhte vape nuk zhvidhen femrat te ne ne shok e siper!??😀
Tybe kurgjê nuk béhet!”

Perse te detyrohet te mbulohet, ku edhe burri i saj nuk eshte ne gjendje ta gjeje, kur eshte midis shokeve te tjera te mbuluara.

Nuk te ruan nderin mbulesa oj mike, perkundrazi mbulesa te krijon mundesine te maskohesh e te besh cdo veprim te keq qe don te besh.

Kur kam qene femij i vogel rreth 6, apo 7 vjec, mbaj mend qe femrat mbuloheshin , edhe pse pak ne numer. Por ishin njerezit e mire qe thonin, se vetem femrat me moral te dobet mbuloheshin, qe te fshiheshin nga syte e te tjereve.

Sigurisht, kurresesi nuk mund te thuash vetem femrat e keqia mbulohen.

Kush eshte ne moral te forte, nuk ka nevoje per mbulese.

Te gjitha fete jane njejte, ne dem te interesave te popullit, e megjithate, ata qe e kane te ngulitur keq, dhe besojne, bejne mire te mos shkojne ne institucione fetare, por ta praktikojne fene ne shtepia, se prifterinje e hoxhallaret nuk jane aspak njerez te zotit, por vetem mashtrues ne sherbim te kundershqipetarizmes.


29 Tetor 2023

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 31/10/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk