Lajme

DEKLARATЁ E KЁSHILLIT ORGANIZATIV TЁ KUVENDIT KOMBЁTAR SHQIPTAR DHE UNIONIT TЁ SHOQЁRISЁ CIVILE

Nga: Dashamir Uruҫi Drejtuar: Opinionit publik nё Republikёn e Greqisё, Opinionit publik nё Republikёn e Shqipёrisё, Parlamentit Evropian, Kongresit Amerikan, Departamentit Amerikan tё Shtetit Kryeministrit tё Greqisё, zotit Kyriakos Mitsotakis, Kryeministrit tё Shqipёrisё, zotit Edi Rama ZOTЁRINJ TЁ NDERUAR! Me shqetёsim tё madh kemi lexuar Rezolutёn e Mitropolitisё sё Shenjtё tё Konicёs dhe Pogonit tё […]

Çështjet e ditës, mozaiku politikodipllomatik!

Shkruan: Genta Petrit Kaloçi Ore morët vesh ç’u bë me ato kokat e raketave 🚀 rusokoreane të salikmonës shpk?! Jo për gjë, por kë takuan rrëzë ferrave në bjeshkët e veriut të bandave rusosllave çifti likmona shpk ndërkoh që, afro 25 mijë nga forcat e NATOs zbarkuan në Durrës? Pse u zbythën si minj halesh🐭🐀🐁🚽 […]

24 Maji – Dita e iluministëve Shën Kirili dhe Metodi

Shkruan: Prof.Dr.Abdulla Mehmeti “Misionarët e përhapjes, jo edhe krijues të këtij alfabeti, ndër popujt sllavë dhe të tjerë, Kirili dhe Metodi, të shpallur shenjtorë shumë vonë nga Vatikani, janë përjetësuar sidomos në Bullgari dhe në Maqedoni, nga gjysma e dytë të shekullit XX, ndërsa këta shenjtorë dhe datën e 24 Majit, si ditë feste në […]

DREJTËSIJA AMERIKANE DHE DISFATA E SERBISË NË SENATIN AMERIKAN

– Seancë dëgjimore në senatin amerikan: Vlerësimi i politikës së SHBA-së ndaj Ballkanit Perëndimor Kjo seancë dëgjimore ishte jashtëzakonisht e rëndësishme për të trajtuar situatën dhe për të vlerësuar politikën e SHBA-së në Ballkanin Perëndimor. Kryetari i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë, senatori Bob Menendez u dëshmua të jetë simboli i drejtësisë dhe madhështisë amerikane […]

PROTESTA MASIVE NË SERBI KUNDËR DHUNËS!

Shkruan: Gjon Bruçi Njoftim i Sindikatës Revolucionare të Serbisë: Serbia është në rrugë. Dhjetëra mijëra njerëz janë në rrugët e Beogradit, ndërsa fshatarët bllokojnë rrugët me traktorët e tyre në të gjithë vendin. Regjimi është i hutuar dhe i frikësuar. Ora e fundit po afron. Pas analizës sonë të publikuar, Vuçiq do të përpiqet të […]

Rezoluta e Kishës Autoqefale të Greqisë më 14,5.2023 i kërkon BE!

Shkruan Arben Llalla Rezoluta e Kishës Autoqefale të Greqisë më 14,5.2023 i kërkon BE, që jugu i Shqipërisë ti bashkangjitet Greqisë, vllahët e Shqipërisë të quhen grekë, etj. Lexoni o shqiptar… REZOLUTË 1) Kërkojmë që vëllezërit tanë vorio epirotë të qëndrojnë në shtëpitë e tyre stërgjyshore nën një regjim sigurimi të të drejtave të tyre […]

LETËR E HAPUR NË MBROJTJE TË UKSHIN HOTIT

Shkruan: Xhemil Zeqiri Drejtuar qeverisë së Danimarkës, Ministrit të Punëve të Jashtme Niels Helveg Petersen, Këshillit për Politikë të Jashtme të Parlamentit Danez Unë, qytetari Xhemil Zeqiri, i jap vetes të drejtë vetes që t’i drejtohem Qeverisë së Danimarkës, si udhëheqëse e radhës e OSBE-së, për t’u bërë me dije, se në Kosovë vazhdon shtypja […]

ME FAT…!

Shkruan: Prof.Dr.Abdulla Mehmeti Dita e sotme, kur mbahen zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale në Republikën e Turqisë, 14 maj 2023, përbën një koinçidencë me përditësimin (kujtesën) e këtij shkrimi nga arkivi im në fb. Me këtë rast, lexuesit duhet ta dinë se shqiptarët në Turqi, me pak përjashtime, historikisht i kanë ndryshuar pozitivisht rrjedhat politike dhe […]

© 2016 - 2023 | DIPLOMACIA.dk