Intervista

Flet kineasti, Abaz Hoxha: Si u provokuan kineastët shqiptarë në Varna të Bullgarisë në vitin 1965

– Delegacioni shqiptar përbëhej nga historiani i kinemasë Abaz Hoxha, e regjisorët Viktor Gjika dhe Kristaq Dhamo. – Ne konstatuam se në ekranet e kinoteatrove të Varnës në kohën e shfaqjeve të festivalit, është projektuar filmi artistik grek “Qielli”, ku pasqyrohen rivendikimet tokësore, shoviniste greke. Intervistoi: Albert Z. ZHOLI “Kinostudia Shqipëria e Re”, ishte një […]

Intervista e Kryeministrit Kurti për Zërin e Amerikës

Intervista e Kryeministrit Kurti për Zërin e Amerikës Zëri i Amerikës: Kosova la pas një vit sfidues, çfarë prisni të jetë viti i ri për të? Kryeministri Kurti: Sigurisht që do të ketë sfida të cilat i trashëgojmë nga viti i kaluar, por në të njëjtën kohë mund të ketë edhe sfida të reja. Jemi […]

Gazetari Kroat!: Ne Jemi Fis Ilir! Edhe Po Të Ishim Fqinj Me Shqiptarët, Kurr Nuk Do Të Kishim Lufțuar Mes Vete!

Gazetari kroat, Velimir Bujanec nuk e sheh ndonjë arsye që do të mund të çonte deri në pikën ku kroatët dhe shqiptarët do të mund të l uftonin mes vete, madje edhe nëse këta të fundit do të ishin fqinj mes vete. Ai në emisionin “Blic Interview me Atrit Gashin” ka treguar se nuk janë […]

Zeqiri: Na ka mbajtur gjallë Shqipëria e Enver Hoxhës

INTERVISTË PËR GAZETËN EPOKA E RE (PJESA 2) Intervistë me Xhemil Z   Veprimtar i çështjes kombëtare në diasporë Zeqiri: Na ka mbajtur gjallë Shqipëria e Enver Hoxhës Kur ishte Arbër Xhaferi në opozitë ishte Arbër Xhaferi, dhe kur u fut në pozitë u bë Arbër Xhaferson; Shqiptarët në Mal të Zi nuk do të […]

XHEMIL ZEQIRI: SI U FESTUA 25 VJETORI I THEMELIMIT TË RADIOS ‘ZËRI I KOSOVËS’ NË KOPENHAGË?!

Kopenhagë, 07. 12. 2014 – Më 30. 11. 2014 në Balerup (në Periferi të Kopenhagës) u mbajt një manifestim kushtuar 25-vjetorit të themelimit të radios së pavarur shqipe. E patëm emëruar ”Radio Zëri i Kosovës”. Në këtë manifestim u kryen – siç thotë një fjalë e urtë popullore – Një udhë e dy punë”, u […]

Intervistë me z, Xhemil Zeqiri, veprimtar i të drejtave të njeriut në Danimarkë

/Publikuar më 2007-12-07- Ribotim -nga Arkivi/ intervistoi : Luigj Shkodrani Luigj Shkodrani: Kush është Xhemil Zeqiri? – Nga je çfarë arsimi ke dhe si autor librash që je, sa libra i ke botuar? – Xhemil Zeqiri: Jam i lindur në katundin Zhelinë, nga rrethi i Tetovës. Kam mbaruar shkollën e mesme teknike në Gostivar, pastaj […]

XHEMIL ZEQIRI: ARBËN XHAFERI, ASHTU SI E NJOHA UNË!

  Kopenhagë, 28. 09. 2014 – (“Më e mirë është një humbje heroike sesa një kompromis i turpshëm”. Nikolla Makiaveli). – Kjo thënie gjeniale u shkon më së miri politikanëve shqiptarë të frymëzuar nga ideologjia titiste. Vitet e fundit (Arbën Xhaferi ishte gjallë), në Shqipërinë londineze mbizotëronte një gjendje e palakmueshme. Edi Rama do të […]

Plas debati, Gjon Bruçi u përgjigjet sulmeve të Berishës për partizanët: Saliu ka qenë komunist i devotshëm, erdhi në krye të PD me ndihmën e Ramiz Alisë, akuzat ndaj LANÇ antishqiptarizëm i hapur

Publicisti i njohur dhe një ndër zërat më të fuqishme të mbrojtjes së Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare, Gjon Bruçi ka reaguar ashpër pas deklaratave të ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili këtë 29 nëntor e cilësoi luftën partizane si vëllavrasëse dhe akuzoi partizanët se kanë kryer gjenocid ndaj shqiptarëve në Luftën e Dytë Botërore. Gjatë një […]

© 2016 - 2023 | DIPLOMACIA.dk