A eshte FEJA mjet i paqes?! Pergjigja eshte ne LINDJEN E MESME, dhe jo vetem!

23
Oct
2023
Shkruan: LUAN QEMAL BACI

DUHET te ndjekim porosite e rilindasve tane, qe te ndricojme perseri vatane.
Vaso Pasha:

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

“MOS SHIKONI KISHA E XHAMIJA.
FEJA E SHQIPETARIT ESHTE SHQIPETARIA!”

FEJA ESHTE PARTI POLITIKE, NE SHERBIM TE ATYRE QE DUAN TE SKLLAVEROJNE E TE MBAJNE NEN SHTYPJE POPULLIN, NE SHERBIM TE KRIJIMIT TE PERANDORIVE QE KRIJOJNE, NGA ATA QE FORCOJNE EKONOMITE E TYRE.

Kishat dhe xhamija, te gjitha institucionet fetare, jane “ambasada” te maskuara me petkun e fese, e te kultit, dhe kleriket, te veshur me xhyben e tyre fetare, “jane ambasadoret”, pararoja e ushtrise pushtuesve. Misioni i tyre, eshte mpirja dhe perpunimi i njerezeve pak, e aspak te edukuar, analfabete, qe ata ta pranojne pa kundershtim pushtimin dhe skllaverine qe po vjen, ose shtypjes dhe shfrytezimin qe kane praktikisht.

O BASHKEATEDHETARE SHQIPETARE! COHUNI NGA GJUMI, BRE COHUNI E SHIKONI….

SHIKONI KLERIKET SE SI U TRIMERUAN, E U JANE NGRITUR EDHE VESHET, DUKE SHARE E PROPAGANDUAR DERI EDHE FIGURAT ME TE NDRITURA TE KOMBIT. Shikoni se si keta “njerez te zotit” kerkojne zhdukjen e traditave dhe te kultures shqipetare, duke propaganduar lloj lloj budallalleqesh ne kisha e xhamija!

Ne institucionet fetare, besimetareve u propagandohet se si pastrohet shpirti nga gabimet qe kane bere me pare, e deri nga krimet?! Ky eshte thjesht, shkoqur, shqip, mashtrimi me i madh. Kriminelet nuk pastrohen, sepse ata nuk kane nevoje per te qene te paster, ata nuk duan te jene te paster. Krimineli shkon ne kisha e xhamija per t’u bere i pranueshem tek te tjeret qe e shikojne, se ai “beson” ne zot! Kriminelet sa dalin nga institucioni fetare, ku “jane pastruar” nga te keqiat qe kane bere deri ne ate kohe, bejne perseri te keqen apo krimin e rradhes, qe ne hapin e pare qe hedhin ne jeten e tyre.

Per t’u bindur per qellmet e verteta kriminale, e per te pasur me te qarte se kujt i sherbejne kleriket, shikoni veprimtarite e tyre praktike, pasi te mundeni t’i zhvishni ata nga propaganda e tyre false.

Priftiti grek qirje Anastasi, qe i ka vene fuqishem, me ndihmen e politikes tradhetare te pushtetareve shqipetare, kthetrat Kishes Ortodokse Autoqefale Shqipetare, dhe e ka kthyer ne nje qender te tjetersimit te kombit shqipetar, duke u nderruar kombesine shqipetareve, per t’u bere greker pa qene te tille, duke dashur te pergatise terrenin per pushtimin paqesor grek te SHQIPERISE SE JUGUT.

Armatat e islamit politik te Shefqet Krasniqeve ne te gjithe SHQIPETARINE, po zhveshin dite pas dite, hap pas hapi, besimetaret nga ndjenjat dhe pergjegjesise kombetare, duke i kthyer ata fillimisht ne njeres qe vene fene perpara kombit, perpara ekzistences se tij, e me pas, ne hap te dyte, duke e eleminuar fare kombin, Duke i cuar besimtaret deri ne ate fare gjendje te turpshme e shkaterruese, sa kur i pyet se cfare je, nuk thone me jam shqipetar, por deklarohen “jam mysliman”?! KJO ESHTE VDEKJA E KOMBIT, E FAMILJES, DHE E VETE BESIMTARIT.

Kishat ne Shqiperi, jane gjetur jo pak te mbushura ne arme ne te kaluaren, sic u gjeten sot, ne VERI TE KOSOVES, Pra nuk mund te pranohet se institucionet fetare “jane shtepi te zotit”, por jane kazerma te ushtrive pushtuese.

Ka edhe nje ane tjeter te “medaljes” se historise se klerit ne Shqiperi, ku jo pak klerike, kane besuar apo jo ne fene qe praktikonin, kane vene te paren, dhe ne krye te veprimtarise se tyre, kombin, dhe interesat e tij, pastaj fene. Keta klerike kane perdorur mundesine e perdorimit te institucioneve te tyre, ne sherbim te atdhetarizmit te tyre, ne shpirt e ne gjak, per t’i mbajtur larg besimtaret nga inflyenca e ndikimi i klerikeve reaksionare, kunderkombetare. Feja per ta, ishte mundesi per te mbajtur te ndezur ndjenjen kombetare. Shembull do te permendja kthimin e Fan Noli, i cili pas permbysjes se Qeverise se pare Demokratike ne Shqiperi nga satrapi Zog, u vendos ne Amerike dhe themeloj Kishen Ortodokse Autoqefale Shqipetare, ku qellimi i tij kryesor ishte shkeputja e influences se kishes ortodokse greke, mbi shqiptaret e Amerikes, ku Noli, me veprimtarine e tij, cimentoj ndjenjen kombetare shqipetare midis atyre shqipetareve. At Pater Gjergj Fishta, po ashtu, perfshire e shume klerike te tjere te fese myslimane, qe perpara fese kishin atdheun. Dihet fare mire se si kane perfunduar te vrare apo te helmuar disa nga kleriket shqipetare nga te huajt, pikerisht se keta klerike atdhetere, nuk u futen ne rreshtim nen komanden e pushtuesve ekzistente po atyre ne perspektive. Ka edhe klerike qe futen ne lufte, me uniforme ushtari, per te sherbyer si kolone e peste midis shqipetareve, e per kete shembull mund te jene disa klerike ne Kosoven e diteve tona.

Kleriket shqiptare regresive, qe ne punen e tyre ne sherbim te te huajve, propagandojne jo pak atdhetarizmin e klerikeve te tjere patriote, qe kane dhene prova per atdhetarizmin e tyre, i perdorin ato fakte si mburoje per punen e tyre te rrezikeshme, Ka nje ndryshim te madh, ketu nuk eshte respekti ndaj klerikeve atdhetare qe ata permendin, ketu eshte qellimi te mbrohet me demagogji e hipokrizi puna e tyre kunderkombetare.

Eshte mashtrim i madh, te thuhet se “feja bashkon”. Aspak, sidomos ne rastin e kombit shqipetar, i cili i eshte ushtruar ne shekuj pushtimeve te huaja, te cilat vendosen ne trojet tona tre fe te ndryshme, nuk mundet te kete qetesi e paqe. Tolerance fetare shqipetare, nje mrekulli ne saje te inteligjences natyrale te shqiptareve, nuk ka lejuar qe armiqte te mund te bejne ate dem te madh si ne vende te tjera, por duhet te jemi te pergjegjeshem e te sinqerte, se kjo eshte edhe veper e politikes se vellazerimit te shqipetareve ne monizem.. Tani po kerkohet me force qe toleranca fetare te shkaterrohet, dhe eshte fakt, qe ne rrjetat sociale, disa nga shqipetaret te perdorin nje fjalor krejt te pa papershtateshem kunder njeri tjetrit, vetem pse jane te feve te ndryshme, e kjo gje duhet te marre fund njehere e mire, sepse eshte detyrim kombetar, e shoqeror.

FEJA nuk bashkom. Ajo fut luften. Kristianizmi, Judizmi (hebrejte/izraelitet), myslimanizmi (Islamizmi), jane tre fe, te lindura nga i njejti trung, kane dale nga e njejta familje. A e shikoni ju vellezer e motra besimtare se cfare paqe fut FEJA?! Shembulli me i keq per ekzistencen e paqes nepermjet fese, eshte LINDJA E MESME jane pikerisht keto fe qe kane futur popujt ne luftera mijera vjecare me njeri tjetrin

INSTITUCIONET FETARE, MUND TE JENE GJITHCKA, POR ASPAK SHTEPI TE ZOTIT.

SHPETIMI FILLON, KUR BESIMTARET, NE TE DREJTEN E TYRE PER TE BESUAR, T’I PRAKTIKOJNE RITET E TYRE FETARE NE SHTEPI, JO NE INSTITUCIONET FETARE, “AMBASADA” TE PUSHTUESEVE TE SHQIPETARISE!

Te mos harrojme historine jo shume te larget, qe shqipetaret, te quajtur myslimane, u degdisen me qindramijera, ne Turqi, per t’i zevendesuar ne tokat e bukura te Camerise e te Kosoves me “greker” turq, e “sllave” arabe, apo edhe te ardhur vone nga stepat e Rusise, e ca qindramijera shqipetare te tjere, u asimiluan, si ortodokse sllave apo ortodokse greke, me njemije e nje menyra nga pushtuesit.

Ne se ka nje parim, ku thuhet se “historia perseritet”, ne duhet te nxjerrim mesime, e te mos pranojme qe historia te perseritet ne demin tone, por ta perserisim historine ne nje drejtim tjeter, ne te miren tone, T’I DALIM ZOT ATEDHEUT.


22 TETOR 2023

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 23/10/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk