Çështjet e ditës, mozaiku politikodipllomatik!

26
May
2023

Shkruan: Genta Petrit Kaloçi
Ore morët vesh ç’u bë me ato kokat e raketave 🚀 rusokoreane të salikmonës shpk?!
Jo për gjë, por kë takuan rrëzë ferrave në bjeshkët e veriut të bandave rusosllave çifti likmona shpk ndërkoh që, afro 25 mijë nga forcat e NATOs zbarkuan në Durrës?
Pse u zbythën si minj halesh🐭🐀🐁🚽 aldentet gevara pas humbjes me 93% në rrang vendi?!
As gëk, as mëk për 8 ditë rresht, reagime relativisht të qeta për humbjen e shkërrmoqjes totale. Na kishin mësuar që digjnin jorganin për një plesht siç ndodhi për dy mandate të qelbura e një vulëhumbur ngritën çadra, vranë, helmuan, dogjën shkatërruan, ndërsa më 15 maj pas humbjes totale u gdhinë të zbythur e të gëzuar?
Ç’a ndodhi?
Mos harrojmë kemi edhe dendjan, (zgjedhjet në greqi) himarën dhe bejlerin.
Amerika i tha athinës nëpërmjet komisionit të senatit për çështjet e jashtme, z. Menendez “se zgjedhjet e lira/të pashitura dhe drejtësia e pavarur (dmth amerikançe, mos ndërhyni) janë të rëndësishme për vendin, rajonin po ashtu u bëri të ditur se monitorojnë çështjen e Bejlerit, qëndrimet e grekërve për Himarën. Në të njëjtën kohë që Eskobar nënvizoi “rrezikun e ndërhyrjes së rusisë në rajon nëpërmjet malit të zi/serbisë” me këtë rast mori ultimatumin e kërkuar nga senati me firm e vulë për ti’u bërë më tepër presion Serbisë nga BE-ja për zbatimin e marrveshjes me Kosovën brenda verës.
Në rrang vendi kemi të gjatin (që i kthehet dendjas), parafrazon rrugën e elbasanit me fjalët, “për bejlerin do flasim pas zgjedhjeve tuaja”. Zgjedhjet mbaruan dje (e djelë 21maj) fitoi e djathta e dendjas/karamanlis, por nuk krijon dot qeveri.
Ndërsa sot e hënë, gjykata vendosi masën e sigurisë me burg për bejlerin me shokë.
Kjo puna e bejlerit djeg përfundimisht faktorin antishqiptar filogrek të salikmonës shpk dhe kartën e himarës.
Ah, po mos harroj për çirakët e analët mediatikë të salikmonës shpk që janë në merak për demokracinë amerikane dhe FBI-në, “të flenë të qetë” se në vend të Makagonit të tyre që u kap si bejleri me presh në dorë u vendos z. Ris (Reese, njohës i mirë i krimit të organizuar shqiptar).
Me pak fjalë, çështjet e shtetit nuk janë një dimensionale, por janë një mozaik gjithpërfshirës i të gjithë faktorëve dhe si luan me to në të njëjtën kohë. Gjithashtu kush i luan kartat..jo ju mo jo ju me analët e medias apo pd, ps, lesheli shpk apo statuset tuaja nëpër fejsbuk.
Por, kujt ja them unë, ju jeni kokat e pollitikës i qani kto punë prandaj zvarriteni tre dekada nga përpunimi i duhur i thashethemeve dhe jo informacionit e përpunimit të fakteve.
Thashethemet janë regresi i individit, shtetit, shoqërisë, ndërsa informacioni dhe si e përdor atë është pushteti i vërtetë. E rëndësishme në politikë, dipllomaci e agjenturë është të dish të lozësh me letrat që ke në dorë (situata aktuale sipas variantit, kombinimit më të mirë në favor të çështjes shqiptare) e jo të lozësh sipas letrave që do doje të kishe. Pallavra.
Kaq. Kapito apo ta kërcej me tundje beli💃
Të tjerat i dini ju s’keni nevojë për sqarime…

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 26/05/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk