Dashuria me dogmen dhe me drogen, respekti per skllavopronarin!

03
Dec
2023
Shkruan: LUAN QEMAL BACI

“Oooo.. popull, degjoni e mbani vesh, degjoni tellallin tuaj” eshte nje shprehje ne nje film shqipetar, qe nuk po me kujtohet titulli.
Fatkeqesisht keshtu, jane bere e vene, ne pozicionin e tellallit si hoxhallaret e prifterinje, ashtu dhe besimtaret, qe nuk pushojne te perserisin veteveten, me akuzat e sulmet kunder atyre qe nuk e pranojne e nuk e praktikojne fene!
Jane disa miq virtual, ketu ne f.b , qe edhe pse i sqaron disa here, per dicka qe ke shkruar, perseri e perseri, duke “I rene fyellit ne te njejten vrime”, perserisin e perserisin bindjen e tyre, se une shkruaj kunder Islamit e jo kunder te krishtereve, e bile, njeri nga miqte e mi, psaka numeruar ne shkrimet e mia, se sa here une e kam permendur islamin, e “harron” te shikoje ne vend te numerave, brendine e shkrimit.
Se paku, jam i kenaqur qe miku im i cili ben numerimin, deklaron se “eshte Decan, ashtu si dhe une”. Kjo eshte vertet kenaqesi.
Duke ja hequr emerin per dy diskutimet e fundit me mikun tim te nderuar, dua ta hedh ne diskutim me nje grup me te madh miqsh, ndaj dhe po ripostoj bisede me mikun tim “kritikues”!
Ore mik, Jam vertete I shokuar qe i komenton gjerat ashtu sic nuk jane dhe ashtu sic nuk thuhen, e kjo per aresyen e vetme sepse vertet besoj qe je njeri inteligjent e atdhetar. Une nuk do te guxoja, t’i thosha dikujt “qe heqesh si patriot”, sic me adresohesh ti padrejtesisht kur me kundervihesh. Une ketu nuk marr as grada, e as para per sa shkruan, she nuk kam nevoje, e as e kam ne natyre “te hiqen si patriot”. Patriotizmin besoj se e kam ne gen, NBA pjesetare fare te afert te familjes, we e kane provuar veten ne fushebeteje, me arme, jo me f.b. I vetmi qellim i imi eshte te komunikoj me bashkeatdhetaret te mi ne interes te popullit e te atedheut, pa e konsideruar aspak veten me te mencur se te tjeret, sepse e di mire qe jam jo ne nivel shkencetari. Ta kam thene me qindra here, ty dhe kujtdo, po pamvaresisht numurimeve qe ben ti ne shkrimet e mia, qe une deshiroj qe bashkeatedhetaret e mi te largohen nga te tre fete, aty ku shikojne se ka tendenca te klerikeve per veprimtari kunderkombetare.
Kam thene me dhjetera here qe kleriket jane agjentir kundershqipetare, dhe besimtaret, me qe besojne, eshte mire ta praktikojne besimin e tyre jo ne kisha e xhami, por ne shtepi.
Kur the kete fjali te fundit, e kam thene ne cdo shkrim, kur ka qene rasti per te kritikuar myslimamizmin, ose kur kam kritikuar te krishteret, pra nuk kam favorizuar asgje.
Mos numero, shkrimet e mia, sa here e permend fjalen mysliman, por shiko brendine e asaj qe une shkruaj.
Po perseris dicka qe une e shkrova me pare tek ti.
Po, une perseris, kur te spjegoj, e te tjere i bien fyellit me te njejten muzike.
O zotni, nuk hiqemi, se nuk kemi as nevoje dhe as interes. Ta kam perseritur edhe here te tjera edhe ty e te tjere qe flasin e mendojne si ti. Ne nje fotografi nuk mund te kritikosh gjithcka, qe t’i kenaqesh te gjithe. Aty, ne ate fotografi, behet fjale per nje zgjedhje te se drejtes se gjithesjcilit te shkoje ne fene tjeter.
Une personalisht, do te deshiroja qe te gjithe bashkeatedhetaret te largoheshin nga te tre fete, sepse fete, ashtu sic e m.j a thene edhe NAPOLON BONAPARTI, jane krijuar nga njerezit, per t’i mbajtur me thjeshte nen kontroll.
Kembengulja note, deri ne numurim, te fjaleve qe une perdor, nuk ndihmon askend ne kete kundervenie te pavend.
Te gjitha fete, te gjitha fete, te gjitha fete, (besoj se mjafton i nderuar), jane njejte te demshme, jane dogma e droga, qe bejne trurin e njeriut te mos punoje e logjikoje drejte, qe ta pranoje shtypjen e shfrytezimin qetesisht e pa zhurme, qe te mos ngrihet ne kembe per te drejtat e tij, por te flere gjume
Qofsh mire.

02 Dhjetor 2023

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 03/12/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk