Daullja e care e kunderkomunizmit ne Shqiperi, mjet i mbuleses dhe ruajtjes se korrupsionit.

24
Apr
2024
Shkruan: LUAN QEMAL BACI

Shqiperise e Kosoves nuk i duhet aspak nje Republike Presidenciale, ku Presidenti ka pushtet te pakufizuar, sidomos kur parlamenti dhe ekzekutivi komandohen prej tij. Kjo con ne diktaturen e njeshit.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Shqiperise dhe Kosoves i duhet Republike Parlamentare, por me nje sistem ndryshe nga ky qe eshte sot, qe siguron qarkullim pushteti midis grupeve kriminale te interesit ne politiken e nentokes shqipetare, te komanduar edhe nga agjentuara te shovinizmit fqinje.

Shume te paqarte, jeni kur e vleresoni dhe e quani supertradhetarin vicidolas, dikur ne bluze te bardhe mjeke e me vone ne pallto te bardhe ne shesh, per te rrezuar monumentin “e diktatorit”, diktator te cilit i lepinte kepucet e i perbetohesh si prostitute per besnikeri ndaj tij. Ky sahanlepires, ishte “Kollone e Peste”, se bashku me ustain e tij Ramiz Alia, per ta sabotur nga brenda, e shkaterruar “partine e diktatorit”, e ne vend te saj, nen emerin e “kunderkomunizmit”, shkaterroj me themel Shqiperine, e duke shkaktuar humbjen e jetes te me shume se pese mije shqipetare, duke detyruar te ikin nga atedheu me shume se dy miljone shqipetare.

Tani, nuk behet fjale per propagande komuniste, por duke fshehur te vertetat akoma me gogolin e komunizmit, synohet te mbahen ne pushtet e ne politike, kete garde te kollones se peste, qe tani, pasi e shkaterroj totalisht Shqiperine, te realizoje edhe zhdukjen fizike te kombit.

Mbrojtja e te vertetes, eshte detyrim moral i cdo shqipetari. Duke quajtur “komuniste” ata qe ishin e jane kunderkomuniste, “demokrate” me dy gishta blu perpjete, apo me dy gishta roze perpjete, ne kopim te te pareve, vetem se i zgjatet jeta korrupsionit, deri shteteror.

“Komunizmi i diktatorit”, e beri Shqiperine shtet te zhvilluar, qe prodhonte gjithcka, me nje bilanc tregetar pozitiv. Shqiperia u sabotua e u shkaterrua nga “komunistet” blu dhe roze, te gatshem te shesin nene e babe, se atdheun e kane shitur dhe po e shesin cdo dite e ne cdo mundesi qe ua bjen rasti “fatlum”!

Shqiperia nuk behet duke vazhduar ti bihet parreshtur daulles se care te antikomunizmit, por duke ndryshuar sistemin e sotem zgjedhor e duke shkaterruar korrupsionin, duke e larguar perfundimisht nga pushteti kete klase super te korruptuar e super kriminale, e vene para pergjegjesise ligjore per cdo vjedhje e shkaterrim.

Shqiperia behet, vetem kur populli, te shqelmoje e te hedhe ne koshin e plehrave dhjerokracine e sotme, te vendose nje demokraci te vertete, te mirefillte, ku gjithkush te jete I barabarte perpara ligjit, e askush mbi ligjin. Por edhe ky definim i demokracise, ka rrezik te kthehet ne dogme, ne slogan, te parealizueshem, njejte si qellimi qe ne komunizem ku duhet te punojne te gjithe sipas mundesise, e te konsumojne sa kane nevoje, por jo me teper. Me mbeshtetjen edhe jashte kufijve te Shqipetarise, ndoshta demokracia e vertete, do te kthehet ne nje utopi!

Le te shpresojme, por jo vetem te shpresojme, se kthehemi si besimetari qe pret nga qielli, por te punojne per te me te gjitha forcat e mundesite tona si komb.

Shqipetaret jane komb vital, she kete e kane provuar ne shekuj.

Jeten dhe te ardhmen tone kombetare, duhet vete ne shqipetaret ta marrim ne dore.

22 Prill 2024

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 24/04/2024

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk