HALIL MATOSHI SI BOJOVICI

02
Jan
2023

Shkruan:Fehmi Berisha
Me te ndjerin Kadri Osmani ishim ne nje dhome te izolimit ne Nish.
Aty me ne ishte edhe nje djale i Pazarit dhe malaziasi Bojovič ,i cili pergjigjej per vrasjen e nje polici dhe plagosjen e te dytit.
Posa me vendosen ne dhomen ku rrinte baca Kadri, pasi u njohtuam, baci Kadri me tha: Ky eshte shume i pa pershtatshem per dhome. Kur jemi duke lexuar ose kur jemi duke ngren, ne zgrabim-tinzisht, qone doren te godet dhe pastaj i bije deres qe te vine Milicia.
Kam dro se naten kur jemi ne gjume mund ta thyej xhamin dhe te na demtoje.
Bac i thash: ne lexojme dhe s’mund t’ia ruajme syte keti derri. Naten jo, se xhami kerset, degjohet dhe une i hudhem……
Ne gjuhen serbokroate ati ju drejtova: degjo ti Bojovic, po degjoj se ti vepron keshtu….,ose sillu mire, ose po gabove dhe qove dore ne cilindoqofte, nuk ke me mberri me i ra deres qe te vine policia, kam me te lidhe per shtrati, me t’i fute qorapet ne goje, dhe kam per te bere per spital….
Te ketillet burgjeve i quanim CINKAROSHA.
Keshtu pak a shume vepron edhe Halil Matoshi, debil sic eshte, i semur patologjik dhe CINKAROSH i perkryer, me zanatin e ti te moqem,i cili merr guximin dhe thote se une “perfaqesuakam banalitetin e se keqes, qe do te thote qenkam pa rrenje dhe se nuk paskam die racionale per ideologjine e se keqes”!
Nuk do te humbi kohe ketu per ideologjine ( “e se keqes” ) komuniste, sepse nuk ia vlen t’ia mesoje Halilit marksizmin. Shihet qe ai e do nje shoqeri e sistem te ketille cfare fatkeqesish e kemi, te cthurur e te degjeneruar, anarki primitive me re te zeza siperi. Per te tillet si ai, qe fatkeqesisht jane shume, kjo mjegulle eshte jetike. Pas britmes se ti qe te hiqet Skenderbeu nga Sheshi i Prishtines, se ai qenka shqiptar dhe pas cierrjes se ti per komb kosovar e gjuhe kosovare cfare nuk pritet prej ti dhe kompanise titiste.Njerezit te cilet mohojne kombin jane pjella me e flliqur e njerezimit.
Gaboi Ramushi qe ia ndali turrin, se ky do zdishej cullak fare. I bene keto, se marre nuk i vje, shteti i brishte, tallava, pikerisht cfare e do ky, ndaj livadhis si te ishte midis Beogradi.
Une jo, nuk e dua te ketille vendin tim . E dua rendin dhe rregullin e socializmit me ligje te forta e te zbatushme, qofte ai edhe me i keqi , sepse eshte me i mire se cdo lloj kapitalizmi, ndaj nuk ndaloj se luftuari per te. Sa u perket rrenjeve te mia, Halili i njehe te vetat, dhe mendon qe edhe une dhe krejt dynjaja i kem rrenjet si te tijat nen cadren e UDB-se , sot si zorre e trashe e jashtqitje Serbije. Jo Lilo, historikisht rrenjet e mia te qojne ne gjakun shqiptare te Skenderbetut, Ismal Qemalit, Hasan Prishtines, Enver Hoxhes, Adem Demacit dhe Idriz Dyzit, luftetar te pa epur per lirine kombetare, per liri nga sojsorollopi juaj udebesk, ndaj ti dhe ata si ti jeni banaliteti i se keqes dhe futa e zeze me rrenje ne mut.
Ne Demonstratat e ’68-tes, ne ato te ’81-tes aty i gjene rrenjet e mia ne balle te tyre, i gjene ne luften e UCK-s, aty ku ty kurre nuk te pash askund. Mbase ke qene pas ndonje qoshi me fotoaparat ne duar.
Njerezit edhe gabojne, sic gaboi kryeheroi im Skenderbeu, kur e fali tradhetine: Hamzan dhe Moisiun.
Ky gabim i ti, te cilin nuk e fali historia per Gjeneral MOIZIUN, na mesoi ne te tjereve, Ismalin, Hasanin, Enverin, Ademin, Idrizin dhe mua, se tradhtine duhet vrare e jo fale. Asnje shoqeri normale qofte borgjeze, qofte marksiste nuk e fale tradhtine, por e vret.
Keti cakalli te UDB-s, te cilit Enver Hoxha dhe ata te cilet e cmojne dhe vleresojne ate, ju kane bere FIKSIM nga i cili nuk mund ta sheroje as hoxha, as Prifti, por as neuropsikiatri Franc Fanoni. Gjynah.
Kyfare narcisoidi i fikesuar, ofendon te tjeret ,i ngacmon perdite dhe pastaj bertet ne kupe te krese, permes Televizionit, dhe cinkarat te policia e prokuroria.
Paranojak, i cili mbivlereson kapacitetet e veta. Ndjen nevoje te shpeshte qe domosdoshmerisht t’i ekspozoje mendimet e tij dhe te admirohet prej te tjereve.
I etshem, paskajshmerisht, per pushtet e per t’u dukur.
I etshem per t’i manipuluar te tjeret, pa zgjedhur mjete t’i arrije qellimet.
Mbeti ne gjunje dhe i ra lekura duke u zvarritur pandalshem, per nate, per dite, sa per t’u hy ne bythe te huajeve dhe secilit pushtet, athua mos e vrejne dhe ia hudhin ndonje kocke.
Ky gazetaruc depresiv shihet se ka crregullime te personalitetit.
Gjynahi, nje kallabllak emra i kishte marre neper libra ,per ta shkarravitur nje rrefim per mua e per vedi te gazeta e ti Express.
Aty Lilushi na thote se si qenka “nxjerrur dy here mrekullueshem” nga burgu i Pozharevcit, por nuk na e shpjeegon: a u nxirren ashtu “mrekullueshem” edhe shqiptaret tjere te cilet ishin aty, apo vetem Lila?!!
” U nxirr mrekullueshem” Lila sapo e vertetuan dhe te pane cili ishe.
Ne te burgosurit ” ate nxjerrje te mrekullueshme” perdite e kemi takuar ne Zabela te Pozharevcit si dhe neper burgjet tjera jugosllave, por e kemi injoruar dhe kurre ,per asnje cmim, nuk kemi pranuar as te flasim me te, se lere me ta perqafojme dhe me te te dalim nga burgu.
Ajo, ishte” mrekullia” e cinkaroshave, ndaj ne shoket i mbajtem nga dhjete vite, e Lila as nje te plote jo.
-Dhe mos u tut o Liloooooo, se nuk i flliqi duaart ne ty ndryshe, pos nese do ne ring me refer, anise jam me i moshuar se ty per rreth 7-8 vite.
Urdhero, ose boll me, mos leh si minakat.
P.S. Ajo Hannah Arendt,e cituara e Liles ,me duket se qe franceze, asnje fjale per gjenocidin dhe masakrat e papara te francezeve,pushtues,kunder popullit civil algjerian,mese njemilion apo dy te vrare e masakruar.Nese ende jeton, lexojeni bashke librin “Te Mallkarit e Botes” te neuropsikiatrit Franc Fanonit dhe shihni humanitetin e demokracive tuaja perendimore, posaqerisht te Frances ne Algjeri.
Pas kesaj lexoni shkrimtarine amerikan Xhek London,romanin e ti “Thembra e Hekurt” ,pastaj “Gjakun Mreteror” te Sinkler Luisit dhe pasi t’i keni lexuar keto, shfletoni pak per Hiroshimen, Nagasakin, Vietnamin, Avganistanin, Irakun, Sirine dhe plote treva tjera ane e kend globit .
Lere ti gjeniun e Burrshtetasin Enver Hoxha, se kane folur e shkruar erudit te njohur per te. Po i citoj vetem disa nder cindera.
Eruditi Noli:
“Ate qe nuk arriti ta bente Skenderbeu e beri Enver Hoxha.Rreshtohuni pas ti”.
Dyshi dhe treshi jugosllav Eduard Kardel -slloven dhe Vladimir Bakaric -kroat, per gjeniun E.Hoxha thane:
“Enveri ishte nacionalist. Ai beri politike te guximshme dhe Kosoven gjithe e pati ne plan te pare.
Me shume pati dro prej Paktit te Varshaves, sesa nga Pakti i Natos”.
Prof.Dr.Elez Biberaj, drejtor i Radios Zeri i Amerikes ne letren derguar Kuveendit te Shqiperise shkruan:
“Deshet ju apo jo, Enver Hoxha e mundi Imperializmin Amerikan, Socialimperializmin Rus dhe Titizmin Jugosllav. Ju cka i bete e ku e katandiset Shqiperine”.
Prof.dr.Hakif Bajrami-historian:
“Enver Hoxha, i vetmi Burre Shteti , i cili e kerkoi zyrtarisht Kosoven t’i bashkangjitet shtetit ame, ndaj nuk nenshkroi dokumentin e Helsinkit 1976 per mos ndryshim kufijesh”.
Prof.dr.Sabit Syla-historian:
Me 1959 Qeveria Shqiptare nderhyne te Qeveria turke duke kerkuar qe ajo te mos pranoj shqiptare nga Jugosllavia ne Turqi dhe u mbyll ky koridor i spatrimit te trojeve shqiptare nen Jugosllavi.
Komandanti i Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise Shqiptare Gjeneral Veli Llakaj:
“Enver Hoxha-gjeniu , pati plane te detajuar qe me force ta mirrte Kosoven dhe trojet tjera te okupuara nga Jugosllavia”.
Presidenti Amerikan Xhorxh Bush:
“E pikturoj Enver Hoxhen, se mesova shume prej ti”.
Prof.dr. Akademik Rexhep Qosja- historian i letersise:
“Skenderbeu dhe Enver Hoxha dy heronjet me te mdhenje te Kombit Shqiptar”
Dr.Pllumb Xhufi-historian, nder te tjera:
“E.Hoxha beri me te miren e mundeshme”.
I citova vetem disa te cilet nuk jetuan nene regjimin e ti sa te kishin frike te shkruanin.
Per ndryshe per ate gjeni kane shkruar e folur cindera penda te arta si Aleks Buda,Kristo Frasheri,etj.etj.
-Lilo,ky do te jete reagimi im i fundit ndaj teje,sepse Besim Dines,sincerisht i kerkova falje publike,duke u ndjere keq, qe nga OKSYGENI i ti i mrekullueshem, u leshova ne nivel pacavuresh cfare jeni ti, ai zogisti qe rrinte prane teje dhe aifar gazetarucci tjeter i cili ua mbante ison.
-Vetem debilat si ju, nuk e dine, qe jo prijesi, por as eperoret e larte te nje ushtrie nuk marrin pjese drejtperdrejti ne front, me perjashtim kur armiku i zbulon dhe i sulmon. Ata drejtojne luften ooooooo debiloooooooo.
” Te diturin edhe mund ta mundi ne debat, injorantin kurre”. Jam i vetedishem per kete,por ja qe , kur me ngreh per gjuhe…..
Nuk hudhet historia pesdhjet vjecare. E mire e keqe, eshte e jona. Pushke qes per te e nuk ua jap.
Ju gjithe reaksioni zogisto-titisto-ballist bashke ,perdite merrni ne ndihme edhe gjithe reaksionin boteror e perjargeni, cirreni ,bini permbys e ckarraviteni kot,sepse kurre nuk do te mund ta hudhni as ta erresoni Epoken Me Te Lavdishme Te Historise Shqiptare LNC, Komandant i te ciles ishte Enver Hoxha, gjeni dhe, autor i mese 120 librave-Perla.

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 02/01/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk