Hitleri u nxitua, prandaj humbi!

19
Apr
2023

Shkruan:Genta Kaloçi Skënderi
22 qershor 2020

(Material i bllokuar, zhdukur nga shtypi elektronik dhe faqja. Rishkruajmë, ripostojmë nga halli që halli u bëftë atyre që raportojnë e bllokojnë se rehat s’na lanë.)
Humbi hitleri vajtojnë ballistofashistat e rinj. Kush duron kujën e ktyre oiii,
Na thartuan trutë me vajin e tyre oiiii.
Vitet e dhjerokracisë lexoj bajga pa fund në aspektin sesi analizojnë, shtjellojnë dhe llogjikojnë mbi faktet dhe dokumentat historike.
Tre dekada ecën shteti, politika, dipllomacia, historia, çalë çalë me shprehjen, “të kishte halla bole do ishte xhajë”.
Prandaj edhe unë si xhajë shkruaj më poshtë shtjellimin tim mbi këto që përballem.
– Lexoj sesi bëjnë të bardhën të zezë dhe anasjelltas, përmbysin fitoret dhe shpallin kriminelë luftëtarët e lirisë së popujve nga nazofashizmi italogjerman.
Kështu që vendosa edhe unë (si gjithmonë nga halli) të tall pak leshtë me këta halabakë të djallëzuar duke sjellë këndvështrimin tim për ti bërë një kritikë konstruktive Hitlerit dhe sesi do arrinte suksesin e pllaneve të tij në dekadat pas.
– Në një shkrim dikush nxjerr fajtor Stalinin për fillimin e luftës së dytë botërore, diku tjetër (në burimet e perëndimorëve, historianë, zyrtarë të lartë) se Ai ishte faktori kryesor për mbarimin e kësaj lufte.
– Në të tjera nxjerrin Enverin sllavorus e frankogjerman, ndërkoh që ishte nacionalisti më i thekur në botën e asaj kohe, sipas De Gol, duke dëbuar rusët nga vlora, doli nga traktati i varshavës etj, etj.
– Shkruajnë sesi ballistofashistët vranë, plaçkitën e dogjën popullin e vendit të tyre nën çizmen gjermane për të ruajtur rendin skllavopronar, por u vetquajtën nacionalist dhe patriot që të bindnin popullsinë e gjerë të paditur e të pa informuar, të cilët më pas i luftuan e i vranë së bashku me pleq, gra e fëmijë, kërrmat e kësaj toke.
Në fakt nga këndvështrimi im fajin s’e ka askush tjetër përveç Hitlerit, që u hap bythësh më shumë seç duhej.
Disa nga arsyet i rendis më poshtë;
1) I vë faj se, Europën e zaptoi pothuajse pa rezistencë nga shumica e shteteve.
2) Në vend që të fokusohej në forcimin e rradhëve në europë i kapërceu damari dhe donte më shumë, kështu që marshoi deri në Rusi.
3) Lakmia e tamaqarllëku i hëngri kokën në fund.
Hitler – (të drejtohem direkt), Nëse do më kishe këshillkare me siguri do fitoje luftën dhe do përhapje nazizmin (Kampi im) në tërë botën gradualisht me plane 10 vjeçare. Por, s’kishe fat, kshu ishte shkruar, s’kam ç’bëj, s’ishte në dorën time, linda në kohë tjatër.
Humbi nazizmi, fitoi njerëzimi!
– Ç’të duhej o i uruar hitler të marshoje deri në rusi në mes malesh me dëborë mijëra klm larg qendrës tënde?
Na more m’qaf edhe ballistofaçistat vendas rajonal.
I imagjinon dot në pushtet karagjozat?!
Ata as historia nuk i do e as nuk i duron dot.
T’u ndriftë shpirti që i more me vete, jarabi.
Shpëtoi vendi, shqiptarizmi për nderin që na bëre oiii.
Do ishim kthyer në krahinë e shtet oiii.
4) Hitleri duhej të përqëndrohej për disa vite në europë, të forconte pushtetin e nazizmit drejtpërdrejt në këto vende dhe të mos shpërqëndrohej sa andej këtej me pushtime të reja.
5) Të fokusohej në shtypjen e kryengritjeve të vogla brenda këtyre vendeve për një afat kohor deri sa me kalimin e kohës ti nënshtroheshin ideologjisë së tij.
6) Pasi ti kishte nënshtruar plotësisht edhe rezistencat brenda tyre, atëherë mund të ndërmerrte planin për zgjerimin e hartës së pushtimit.
S’kishte durim?
Si puna ime paska qënë edhe ai, dua rezultate s’dua t’ia di si arrihen dhe për justifikimet e dështimit.
Do thotë ndonjë trap mes jush..
Shyqyr e di se ç’je edhe ti si ai do përfundoç në fund.
Këta që hidhen kshu janë të njëjtët që luftuan krah për krah me hitlerin kundër vendit dhe popullit të tyre, por që e kthejnë pllakën e më sulmojnë si hitleriane ndërkoh që, kjo do duhej të na bënte miq e aleatë (shumë e dëshirojnë), por çuditërisht më sulmojnë akoma më shumë.
Kjo nuk i’u bën habi ju kokboshave plot bajga dhjerokracie?!
Vetëm se unë s’kam fatin e hitlerit, nuk synoj të zaptoj botën, por kërkoj ligje e drejtësi në Shqipëri.
7) Pas sa kohe do e realizonte pushtimin apsolut Hitleri?
Pas disa vitesh, mbase një plani 5/10 vjeçar.
Në varësi të situatave konkrete në vendet përkatëse.
8) Hitleri u ngref nga epërsia për të shpërndarë dashurinë e tij mbi supernjeriun e gjakut arian, por që në fund e hëngri kokën nga makineria luftarake e milionave rus që ranë në beteja.
Prandaj them se i mori koka erë, çifutët i bëri sapun, me romët, kryesisht femrat/gratë/vajzat bëri eksperimente të riprodhimit të fëmijëve sipas kërkesave me listë. (Kjo fushë eksperimentale ndihmoi në disa fusha shkencore si fillimi i mbarsimit artificial, binjakët, gjenetika etj, por i’u vërsul lindjes dhe hëngri perëndimin e kokës së tij.)
9) Nëse do të ishte treguar i përmbajtur, më pak lakmitar, mbase do të arrihej më shpejt sundimi ushtarak gjerman në botë mbi atë që ndodh aktualisht prej dekadash të sundimit ekonomik në europën e sakatosur nga krimi e korrupsioni i qeverive të vendeve anëtare. Atë që nuk e arriti hitleri me ushtri, e arriti gjermania pas luftës së dytë me laps e ekonomi, zaptoi/nënshtroi europën.
10) Përfituan nga falja e borxheve të luftës dhe në vend që të vazhdonin të paguanin botën për dëmet që shkaktuan, lozën viktimën dhe ua futën europës dekada më vonë, sërish.
Gjermania mësoi nga gabimet e saja, ndërsa ju?
Ne trapat shqipfolës deri kur do na marrin pushtokratët e dhjerokracisë fashiste prej hunde???
– Hitleri ka fajet e veta, njëri faj është që n’a la litarin jashtë me këta fashistat e rinj që marrin frymëzim prej tij.
– Hitleri humbi atëherë ashtu si edhe çdo herë që ta përsërisin modelin e tij. Jeta ka aksiomën e saj bazuar në histori, një herë humbës, gjithmonë humbës!
– Ka shumë për të shtuar për hitlerin, por s’dua t’a bëj këtë tekst lodhës me kopje e papagalizma të fakteve historike, as dokumentar historik e as nostalgji fituese, por të përcillja edhe unë sesi mund të shkruhej për hitlerin nga një këndvështrim asnjanës dhe i papërfshirë në interesat e asaj kohe.
Ju jeni të lirë të shtoni sipas midesë dhe oreksit tuaj për t’a plotësuar këtë tekst. Prandaj mo na lodhni leshtë e rruar me idjotsirat e dhjerokracisë suaj që u mbushni kokat me bajga injorantëve shqipfolës për ti sunduar më mirë.
Ata të mjerë aq dinë, aq kuptojnë, aq bëjnë.
Mos u mundoni ti kokolepsni gjërat për ti dhënë rëndësi vetes dhe justifikime krimeve tuaja në dekadencën e kësaj dhjerokracie.
Ato janë të thjeshta dhe si të tilla duhen analizuar, ndëshkuar e dënuar nga ne dhe brezat e ardhshëm për të mos u përsëritur tragjedi të tilla.
Nga botimet, artikujt, shtjellimet e analëve historianë të viteve të fundit dalim në konkluzinin sa më shkurt, qartë, thjesht, bukur se;
Hitleri humbi, Stalini fitoi. Kaq! Hani mut nashi!
Materiali i fotos për lexim në linkun poshtë;
https://www.gazetatema.net/2020/06/22/kryefajtori-plani-i-madh-i-stalinit-per-te-filluar-luften-e-dyte-boterore/

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 19/04/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk