Indrit .L Cara, “Dëshmor i Kombit”!

04
Feb
2023

Huazuar nga FZB Vladimir Bizhga

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Indrit .L Cara, “Dëshmor i Kombit” lindi në qytetin e Kavajës më 11 korrik të vitit 1971 dhe u vra në luftën për çlirimin e KOSOVES.
. Ai jetonte ne Londer kur ne vitin 1999 bashke me disa shoke u mblodhen ne zyren e Pleurat Seldiut dhe moren rrugen per ne Tirane ne airoportin e RINASIT shkoj ne Kavaje te takonte familjen e ti sa per tu qmallur pak.Te nesmen ne mengjes u nis per ne Kosove per ne majen e Pashtrikut ne pepjekje me forcat serbe njeri nga shoket e ti u plagua.Me pas arriti ne zonen operative pashtriku brigada (125) e cila perfshinte komunat Prizeren ,Sharr,Suharek,Rahovec,Malishev. Indrit Cara pasi shkoj ne kete zone ra ne sy te komandantve si nje ushtarak me pervoj dhe u ndalua ne Suharek me urdher te komandantit te zones ,ai u mesonte strategjin e te luftuarit shokeve te tij. Ne fashtin Pecan te komunes te Suharekes ne Gallush zone operative Pashtriku ai vihet ne ball te fronit ndersa serbet gjuanin pa pushim me altilerin me te rende dhe ati as qe i trembej syri Indriti me saktesi e dinte se ku binte predha e armikut luftimet ishin shum te ashpra serbi ishe terbuar dhe kerkonte me cdo kusht ta thyente ate pike e cila quhej kuota (00)dhe aty ra heroikisht INDRIT CARA per mos tu harruar kurr nga mendjet tona per atdheun e vet
Gjemime ne kodrat e Gallushes
Me 31 mars spikerja e TVSH jep lajmin trondites. Tefta Radi ka njoftuar se ne luftimet ne zonen e Pashtrikut, Pagarushes, ne kodrat e Gallushes ka patur luftime te ashpra mes forcave serbe e atyre te UCK. Forcat serbe kane patur humbje ne ushtare e teknike. Jane vrare e plagosur mbi 64 ushtare serbe. Ndersa nga forcat e UCK-se kane mbetur te vrare 4 luftetare. Mes tyre dhe ushtar Kavaja. “Pas xhirimeve te luftimeve nepermjet nje kasete,- kujton i ati i Indritit,- nje nga ushtaret ka thene: ky eshte ushtar Kavaja”. Shtabi i Pergjithshem i UCK-se jep njoftimin se ushtar Kavaja eshte djaloshi i ardhur nga Anglia, shqiptar me emrin Indrit Cara. Ky njoftim gjeme i percillet dhe te vellait te Indritit, Dorianit ne Angli. “Ne,- thote i ati,- nuk dinim gje. Doriani me 1 prill njofton tezen e tij:- U thuaj prinderve se Indriti eshte vrare ne lufte ne Kosove. Rastesisht u ndodh aty dhe e ema, Xhemailja. Por tezes se Indritit nuk i bente zemra t’ia thoshte te motres gjemen per djalin. Siria i thote djalit te madh Bashkimit.
Lajmero Lulin se Indriti eshte vra ne lufte ne Kosove”!
Edhe Bashkimit si behej t’i thoshte babait te Indritit lajmin e hidhur, pati kurajon per ta percjelle kete lajm ngjethes Skenderi, xhaxhai i Indritit. Lulezim Cara po rrinte te stolat, afer xhamise se qytetit, kur e mori vesh lajmin nga i vellai. Per nje cast shtangu. I ngjau se ajo minarja e larte e xhamise iu shemb ne gjoks. Por shpejt u detyrua ta mbledhe veten. Skenderi i thote se kete njoftim e ka dhene Doriani, si dhe Pleurat Sejdia, minister i Shendetesise se Kosoves bashke me perfaqesuesit e UCK-se. Lajmi qe thene neper eter qe me 31 mars, por me pseudonimin ushtar Kavaja, Ushtar Kavaja qe varrosur fillimisht ne fshati Guxat.
Ai do te zhvarrosej prej aty, si ne baladat e lashta shqiptare, per te bere me tej rrugen ne Prizren-Kukes. E prej kendej nje helikopter do ta sillte ne Kavaje, duke mbetur i gjalle ne bustin e ngritur mes qytetit te tij si “qytetar nderi” dhe Deshmor i Kombit. Por prinderve, ai u mungon shume.

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 04/02/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk