KANUNI I SALI BERISHES

31
Oct
2023

📌 “Kanuni” , i Sali Berishes daton fillesen e tij nga mesi i vitetve 1990 dhe mbetet kryesisht i pashkruar deri ne diten e stome!!!
Origjina e “ligjeve” gojore të kodifikuara ,ne raport me kedo qe e rrethonte dhe e rrethon , qofshin keta politikan , biznesmen vendas apo te huaj . figura te botes se krimit , i sherbyen dhe vazhdojn ti sherbejne per te fshehur veprimtarite e tij anti-ligjore , qe bien ndesh me ligjet e nje shteti Demokrtaik te percaktuara ne Kushtetute.
( Metod kjo e huazuar nga sherbimet secrete te ish UDB-s Jugosllave)
Ky lloj “Kanuni” ka evoluar gjate ketyre 33-vjetve , ne varsi te raporteve qe krijonte Sali Berisha , me njerzit qe e rrethonin, pjestare te partis se tij politke gjate gjithe kesaje perjudhe ,vartesit e tij , drejtues instuticonesh qe teorikisht duhet te ishin te pa-varuarur nga politika , kontraktore apo biznesmen, perfshire ketu dhe kundershar te tij ne politike !
Kjo praktike , kishte si qellim te vetem krijimin e nje iluzioni, qe ne pamjen e pare e te jashtme ta paraqiste ate , (Sali Berishen ) si mbrojtes I se drejtes se kushtetutes , por njekohesisht ne prapaskene qellimi mbetej nje dhe I vetem , permbysja e ligjeve te shtetit , ne interes te tij personal e familjar, si dhe rrethit te tij qe I sherbente ne cdo perjudhe kohore gjate ketyre 33 viteve
Ky lloj kanuni I mundesonte dhe I sherbente nje qellimi : Pasurimit pa fund e si rrjedhoje “pavdekshmerise” se mitit te krijuar rreth figures se tij, si njeriu I demokracise se re , si njeriu I pa prekshem , si figura model e nje familjari , I siguronte atij mundesine ekonomike per te finacuar cdo veprimtari politike qe I garantonte pa-vdkesherine ne police .
Sic thuhet , Tango qe te kercehet do dy vete , dhe Sali Berisha , kete KANUN se shpiku per vete , por per tja u servirur gjithkujt qe e rrethonte.
Ai e shtrihu dhe vazhdon ta perdor kete lloj KANUNI ,ne shume drejtime , e dimensione duke filluar qe nga familja ,duke shfrytezuar prejardhjen e tij , duke ndare shqiperine ne verior e jugor ,ne jeten politiko-shoqerore , ne ekonomi ,ne besimet fetare ,ne mardheniet me pronen , duke hedhur ne ere themelet e shtetit.
Ne historine e KANUN-it te Sali Berishes , perfshihen dhe trejtimet e kundershtarve .Ku jo rralle here kane perfunduar me eleminimin fizik apo zhdukjen e tyre .
Kjo lloj metode , e “sukseshme” eshte perhapur dhe huazuar dhe nga polotikane te tjere.
BESA , qe ju afrohej kundershtarve te tij ishte “ftesa” qe ju behej per tu bashkuar KULLES se krujuar prej tij ne seline e Shqup-it, e cila konsiderohej një strehë e sigurt , per ta dhe familjet e tyre.
Grackat politko ekonomike dhe futja ne hendeqe , te atyre qe e rrethonin ishte prioritet ,per Sali Berishen
Sot pas kaq vitesh , I sheh po ato fytyra te llomotisin neper ekranet e kanaleve televizive , ne mbrojtje , jo te Sali Berishes , por te frikes dhe presionit te heshtur qe ju kushtezon KANUNI .
Jane po ato fytyra qe ju hodhen dikure nje kocke per ta lepir , dhe tani fillojn e lehin per ta nxjerre , sepse ju ka mbetur ne gryke.
Te gjithe te perfshire ne zullume ….
Duke trajtuar anormalen si dicka normale , duke justifikuar korrupsionin si dicka te ligjishme duke u fshehur pas imunitetesh politke duke shfrytezuar deshiren e nje populli per demokraci , keta jo vetem qe jane me te verber , por mendojn e reagojn sikur jane ta pa prekshem e te pa vdekshem
✌ Orgjinal sjellje KANUNI me praktika MAFIOZE

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 31/10/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk