Kush ishin pellazget e kush Yllirianët???

13
Jan
2023

Shkruan: Gani Cuba
E verteta është se të dy etimologjitë -emertimet janë pjesë e një trupi dhe një gjuhe,i njejti popull… i njejti popull që u nda në dy mendime dhe veprime ( shqipja me dy koka). Të paret u dhanë pas pushtimit,pasurisë dhe epshit-Pellazget… të dytet ILIRËT nuk dëshironin shtypjet as shkepytjen nga dija e Yllit-drita e vêt zotit.Të parët thyen moralin,besen dhe nderin.Keshtu ata dy popuj që de fakto burimin dhe rrenjen e kishin nga trojet e Dardhave-Dar’d’anët,u ndanë dhe populluan boten qysh pas shkrirjes s’akullnajave qe filloj para 15’000. Vitesh në Europen aktuale dhe dy kontinentet tjera-.Ne Kuran thuhet:Dy popujë të një gjuhe luftonin mes vete.Po ua them prapë:Vêt Profeti Muhamed ( Ahmed Mustafaj) mbante flamurin e lufterave :Shqiponjen me dy krena në sfondin e Pelhures ( sofit-Stofit) të bardhë… Ne Shkodren e lashtë-Konstandinopoj -stamboll) shkodranet e kohes para romake ndertuan tempullin e urtesisë Ajat Sofia( vargjet e urtesisë i shkruajten aty) Ajetet-ose shkrimet t cilat me vonë .11, fiset e izraelit I devijuan,POR i 12-ti i percolli te pasardhesit e tij -Jozefi ose Jusufi 😉.Historia e shkruaj ju fut në rrugë të devijuara qëllimishtë per interesat e mbretërve….Adem Kadmi-Kadmoni iku nga pellazget dhe u kthy në Ylliri Ku dhe vdiq e u varros në Dyrrahun e vjeter bashkë me gruan e tij.Kerkoj falje zotit per tradhetin që e beri nga epshi dhe deshirat.U rikthy ne token e PARA’ISES… fjales dhe gjuhes së shenjet,Aty Ku BESA dhe NDERi ishin në moralin më të LA’RTË-Të LARA dhe TË PASTERTA ,pas’oheshin gjeneratë pas gjenerate…. Ku jemi sot? Me nje shqipe dhe flamur të gjakosur??? Historia perseritet sepse shpirterat e asaj kohe ringjallen… kemi t njejtat probleme,ideologjike,politike dhe sociale… Interesi i Edi Rames nuk perputhet me Interesin e Albinit…. Rreth i ngushtuar në teritore të ngushtuara,e gjitha per egon dhe interesin individual dhe interesin e strukturave politike që i perkasin Qe’ vé’Rit-Që vejnë Risi… ligje të ligëve.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 13/01/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk