Mbi fene pak rreshta, ne kohen e “lirise se fjales”.

10
Oct
2023
Shkruan: Luan Baci

Pas disa diskutimeve te nxehta me disa nga miqte e mi, mbi fene, ne te cilet me akuzojne se nuk kam njohuri te plota mbi fene, dhe mbi te gjitha fete, dua te them se nuk kam studjuar dhe as qe e kam deshiren te humbas kohe te mesoje per doktrina dhe ideologji fetare qe nuk jane aspak me vkere, por nje epoke e kaluar nga qyterimi i zhvilluar.
Te gjitha fete jane ideologji qe kerkojne te mbajne ne prapambetur te thelle masat e njerezeve qe e sigurojne punen me veshtiresi, e buken me nje pune rraskapitese.
Ata qe predikojne ndjekjen e fese, jane njerezit e pasur, qe i japin drogen fetare me ane te institucioneve fetare, besimtareve dhe qytetareve te tyre, atyre qytetareve qe punojne per te pasurin dhe per ata qe jane ne pushtet, drogen qe t’i mbajne trurin te empire, te pranojne ate qe e vjedh, e shtyp, e shfrytezon si deshire te zotit, te ati zoti qe as ata vete perfshire edhe kleriket, nuk e besojne!
Si mund te quhen sherbetore te zotit kishat ne Kosove, qe kthehen ne depo armesh, per te vrare sic kane vrare ne shekuj shqipetaret?!
Si mund te quhen njerez te zotit prifterinje nen komanden e Janullatosit, qe po pergatit per vite ne rradhe t’i shkepuse Shqiperise Jugun e saj ne favor te shtetit grek?!
Si mund te quhen njerez te zotit ata prifterinj qe drejtuan, e bekuan ne shekuj dhe vazhdojne edhe sot, andartet greke te sulen mbi shqiptaret, te zhdukin popullin e nje krahine te tere, Camerise, e te bejne kohe pas kohe genocide mbi shqipetaret?!
Si mund te quhen njerez te zotit hoxhallaret qe u tjetersojne trurin njerezeve te pashkolluar e te pa edukuar mjaftueshem, qe i zhveshin nga kombesia, e i “veshin” me perkatesi vetem fetare per t’i shperngulur ata nga trojet e te pareve, sic u be me shqipetaret myslimane ne shekuj, e qe vazhdon dhe sot.
Si mund te quhet njerez te zotit, te gjithe kleriket, e te gjitha feve, qe disa pre tyre bekojne ushtrite e vendit te tyre per te vrare ata qe nuk jane te kombesia apo te fese se tyre?!
Si mund te quhen njerez te zotit, ata klerike qe nuk jane ne gjendje te ndalojne agresionet mbi popujt e tyre, ose te ndalojne agresionet e vendit te tyre mbi popuj te tjere?!
Si mund te quhen njerez te zotit hoxhallare qe predikojne para xhematit te tyre se kush nuk beson ne Muhamed eshte i denuar me vdekje, se jobesimtari, qe nuk pranon Muhamedin, duhet te vritet, se gjaku i tij (i mosbesimtarit), apo gjaku i besimtarit te nje feje tjeter, eshte pija me e mire per besimtarin islamik?!
Te gjitha fete, edhe pse predikojne paqen, ne praktike krijojne ndarje percarje ne popull, e midis popujve, qe cojne deri ne kryqezata ushtarake midis tyre.
Ne shekuj, qe nga koha e djegjes ne turren e druve te Xhordano Brunos, shkencetarit qe tha se toka eshte e rrumbullaket e rrotullohet rreth diellit, e deri me sot, prifterinj e hoxhallare, kane vetem nje objektiv, mbajtjen e sundimit te te pasurve pa telashe mbi popujt qe mashtrojne.
Xhamite dhe kishat, mbushen plot vetem ne vendet e varfera dhe ku analfabetizmi eshte ne nje shkalle te larte, ndersa ne vendet e zhvilluara, nuk mbushen as me 10 perqind te kapaciteteve te tyre, e kjo ndodh edhe ne Amerike, ku njerezit perpiqen te punojne, e po punojne shume, se me duar perpjete nuk vjen asgje.
Ne Amerike, njerezit kane disa fe te ndryshme, por askund nuk predikon asnjera kunder nje tjeter, se mbi te gjitha ka shtet, e veprimtari qe mbjellin urrejtje, denohen edhe me ligj, ndersa ne SHQIPERI dhe ne KOSOVE, ku kane hyre edhe derri edhe dosa, punohet kunder KOMBIT ne emer te fese e ne emer te lirise se fjales, dhe shtetaret e parlamentaret rrine si guaker, se jane nen sundimin dhe interesin e klerikeve e te qerqeve qe qendrojne pas tyre. Ne Amerike, edhe pse je ateist, te ftojne ne kishe per te lexuar biblen ne gjuhen shqipe, edhe pse askush nga ata qe degjojne, nuk te merr vesh. Ata, jane ne respekt te nje kulture tjeter, te nje gjuhe tjerer, te nje populli tjeter. Ata duan te thone se zoti flet ne te gjitha gjuhet, edhe shqip, por ne Shqiperi hoxhallaret flasin ne arabisht, e prifterinje ortodokse ne greqisht, sepse duan ta zhdukin kombin SHQIPTAR.
NDAJ PER SHQIPETARET ESHTE DHE DUHET TE KETE VETEM NJE PARIM QE U GARANTON EKZISTENCEN, E KJO ESHTE THIRRJA E TE MADHIT PASHKO VASA :
“FEJA E SHQIPETARIT ESHTE SHQIPETARIA”

09 TETOR 2023

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 10/10/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk