Per ata qe justifikojne carmatimin e Shqiperise!

08
Jan
2023

Shkruan: Luan Qemal Baci

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Ish vendet e bllokut socialist te Europes dhane sasi te konsiderueshme armesh, perfshire artileri, tanke dhe avione luftarake Ukraines, por perpara se t’i largonin ato armarime nga vendet e tyre, kerkuan nga Amerika t’i zevendesonin me arme moderne. Ato qeveri te vendeve ish socialiste, nuk i hoqen brek*t e te dilnin cullak, pa asnje lloj armatimi si qeverite shqiptare, qe deklaron me mburrje se shtatemije kallashet e fundit ja derguar kurdistaneve. “Politikane” te dhjetokracise e te dhjerokracise. “Patriotat” shqiptare me pushtet, e kane llogaritur veprimin e tyre te rradhes, ne rast agresioni, as qe do t’ja dine per popull e atdhe, po do te ikin nga syte kembet, si ish mbreti Zogj I Pare, “”qe ka bere shume” per Shqiperine. Politikanet e sotem, sigurisht nuk do te ikin me gomari apo kamjone, as Ventura luksoze kundra plumbat, ata do te ikin me avione, te siguruar nga jo pak kepucelepires, e ne avion, jo ekonomik klas, por ne bos klas, dhe drejt e ne bankat e huaja, per te jetuar diku me pashallare sec jerian ne pashallekun e Shqiperise!
06 Janar 2023
Dhe:
Kunder idese se justifikimit te tradhetise.
Dua arme dhe municione,
Se do shkojjjj….,
E urrej dhe une armikun,
Do luftojjjj….
Jam nje vajze, vajze maliiii…,
E kam zemren, e kam shpirtin,
Si te djaliiiit….
Shqiptaret ne shekuj i filluan lufterat e i perfunduan duke pasur ne rastin me te mire pushke me gjalm, bile edhe luften e lavdishme Nacional Clirimtare te tille e bene.
Shqiptaret u armatoset ne beteje e siper, me armet e armikut qe vrisnin be fushe beteje, ne fushen e burrave, she zbatuar thirrjen e ENES SHQIPERI:
“NE MOS KENI ARME,
I GJENI,
JA RREMBENI,
ATIJ QENI”
Dhe “qeni” shte armiku pushtues e bashkepunetoret e tij shqipfoles, kolaboracionistet e dikurshem, ata qe sot paturpesisht, u ngrihen monumente nga “politikanet”, e dhjerokracise e te dhjetokracise, se komanduar nga sherbimet e spiunazheve kundershqiptare!
Armet dhe municionet qe kishim ne shqiptaret ne monizem, ishin te njejta me ato qe po perdor Ukraina edhe sot. Ata i perdorin ne fushebeteje ato arme, krahas armeve moderne qe sapo kane marre.
Vete Rusia, hoqi “nga muzeumet”, armet e 50 apo 60 viteve me pare e po i perdor kunder Ukraines!
Armet dhe municionet e SHQIPERISE moniste, bukur fort do ta vrisnin agresorin, e nuk do ta perkedhelnin, ndaj nuk ka aspak vend ideje qellimkeqe, justifikuese ndaj tradhetise, se armet qe kishim, duhej te zhdukeshin, se ishin modele te vjetra.
Nuk ka asnje justifikim per to!
Luan Baci
6 Janar 2023

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 08/01/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk