PERSERI NE NENDORIN E KRENARISE SHQIPETARE.

19
Nov
2023
Shkruan: Luan Qemal Baci

Kenga e MINE PEZES, nje nga legjendat e rezistences shqipetare kunder pushtimit te SHQIPERISE nga Italia Fashiste e Musolinit.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Nena Mine Peza u vra nga shqipefolesit e armatosur nga fashizmi, qe sherbenin ne burgun e Tiranes, ku grate antifashiste shqipetare te Tiranes protestuan kunde dergimit te bijave dhe bijeve me te mire te Shqiperise ne internim, ne burgjet fashiste te Italise se Musolinit, ne Itali.

Populli i lavdishem shqiptar, u ngrit i paarmatosur, ne mbrojtje te bijave dhe bijeve te tyre qe do te interrnoheshin, dhe perpara dyerve te burgut, u perlesh me xhandarmerine e forcat e tjera pushtuese, te cilat nuk munguan te hapin edhe zjarr kunder asaj demostrate paqesore, ku te gjithe pjesemarresit ishin vetem gra, shqiponja te SHQIPETARISE.

Nena Mine Peza, mbeti e vrare nga plumbat e tradhetareve, te armatosur nga fashizmi, per te vrare shqipetaret!

Populli i kendoj kenge nenes heroike MINE PEZA:

“Ku e kam vajjj’zen,
Ku e kam djaaaa’lin,
M’i kane mbyll ne burg te ziii…i,
Fare e fisin m’a kaneee… treeee…tur,
Larg ne ishuj, n’Itali,
Fare e fisin m’a kane treeee…tur,
Larg ne ishuj, n’Itali,

Ahhh.. ju moooo…rret ,
shpresen time,
Mos m’i coniii… n’Itaaaa…ly
Jo ata nuk kane ba kriiii…me,,
Per ATDHE S’DESHTEN ROBNI!
Jo ata nuk kane ba kriiii…me,,
Per ATDHE S’DESHTEN ROBNI!

T’i shkaterrojme praaangat mizore,
Hidhen nenat si rrufete
Mitralozi n’dore t’radheeee..tareve
rrezoj NANEN PERMBI dheee….
Mitralozi n’dore t’radheeee..tareve
rrezoj NANEN PERMBI dheee….

Motra dhe Vellezer shqipetare! SHQIPERIA NUK ESHTE ME SHQIPERI, ESHTA PERSERI SI NE KOHEN E PUSHTIMIT FASHIST, TANIME E PUSHTUAR NGA KORRUPSIONI SHTETEROR I TE GJITHE KLASES POKITIKE, NDAJ:

T’i shkaterrojme PERSERI praaangat mizore,
e te
Hidhen nenat si rrufete, ashtu sic u hodh legjendari tjeter VOJO KUSHI mbi tankun e armikut pushtues.

LIRIA NE SHQIPERI KA EMER, dhe ajo eshte epopeja e lavdishme e Luftes Nacional Clirimtare,

Varferia dhe tradhetia ne SHQIPERI ka emer, dhe ajo eshte nje klase super e korruptuar tradhetare, atdheshitese, pa kurrfare dinjiteti njerezor e kombetar!

“Perseritja eshte mema e dijes”, e ne shfrytezim e roberi, nuk ka se si te hete edhe “babaj i merzise”!

Tashme eshte urgjente:

T’i shkaterrojme PERSERI praaangat mizore,
e te
Hidhen nenat si rrufete, ashtu sic u hodh legjendari tjeter VOJO KUSHI mbi tankun e armikut pushtues.

LAVDI TE GJITHE ASAJ PLEJADE HERONJSH, QE PUNUAN, LUFTUAN E RANE PER ATDHE.

LAVDI DATAVE TE KRENARISE KOMBETARE SHQIPETARE, TE 28 DHE 29 NENTORIT!

18 NENDOR 2023

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 19/11/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk