Poezi për Gjeniun Ukshin Hoti!

12
Dec
2022

Nga: Dedë Dushaj)
Po ku je O Ukshin Hoti
Per ty sot po gjemon moti
Qan Tirana e qan Prishtina
Nuk lind kombi ma ksi Trima.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Vizjonar zemer çelikut
Grusht i fort per ball armikut
Ndaç për pën e ndaç per pushk
Shkjau shum ty të asht tut.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Andrra jote per Shqipni
Të pat serbi hal në sy
Prandaj ty vlla të burgosen
N’gjak ti lan trupin e koken.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Por qëndrove si luani
Nuk pat shkjau çka të bani
Ti për komb e për atëdhe
Ke llan jeten si me le.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Nuk të lolli tortura’e lluna
Se ke kën kreshnik n’dër Burra
Fjala jote O Ukshin
Per kosov ka kën kushtrim.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Në serbi kur gjemon moti
A thu asht thon Ukshin Hoti
Bit e shkins kukasin nanen
Se dhe sot ty ta kan tramen.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Shpresa jote per bashkim
Gjith her kje për ty Ukshin
Ne Oxhaqe e në kto Votra
S’lind ma Nana Ukshin Hota.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Të burgosen dhe të treten
Eshnat tu kurr nuk u gjeten
Me torturat ma çnjerzore
Nuk të lshuen as kurr prej dore.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ky kasapi i ballkanit
Pushka’e dhuna e sllobodanit
Qoft mallku poplli serbis
Me gjith shtet t’jugosllavis.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Brez mas brezit shqiptaria
Ty Ukshin të qoft Lavdia
N’der kto male Legjendar
Do të jesh gjith her i gjall.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 12/12/2022

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk