Pse Edi Rama nuk e rrëzon dot Albin Kurtin?!

08
Jul
2023

Në realitet Albin Kurti është rivali më i rëndësishëm i Edi Ramës. Ai është ai që Rama nuk është. Albini është e kundërta politike e tij. Nuk është i korruptuar, nuk jep konçensone, nuk bën kompromis për atë që beson…

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Edi Rama, që kur Vetvendosja erdhi në pushtet në Kosovë, si një koalicion i madh antikorrupsion e antiabuzie, e ka luftuar Albin Kurtin, pasi e ka parë si rrezikun eminent ndaj tij.

Albin Kurti është realisht politikani shqiptar më popullor jo vetëm në Kosovë, por edhe në të gjitha viset shqiptare. E veçanta e Kurtit, është se simpatia ndaj tij në hapësirën e shqiptarëve të Malit të Zi, atyre të Shqipërisë, Luginës së Preshevës, në Maqedoninë e Veriut apo diasporë, është se ai nuk simpatizohet nga aspekti ideologjik.

Edhe pse Albin Kurti nuk është një i majtë klasik në konceptin nacional, por në doktrinën ekonomike, kryeministri i Kosovës, simpatizohet pa limite ndër konservatorë, fetarë, muslimanë, katolikë, ateistë, liberal etj etj.

Pasi thelbi i doktrinës bazë të Kurtit është ajo e Rilindjes, pra një ridefinim modern i Lidhjes së Prizrenit në të gjitha vilajetet shqiptare. Ky është fakt!

Tani për të hyrë në politikë, Albin Kurti natyrisht është një mendje e shkathët, i talentuar, me aftësinë për të marrë vota andej e këtej në të gjithë spektrin politik të Kosovës. Pra edhe ndër votuesit e përkrahësve të UÇK-së, atyre të LDK-së, votuesve që janë margjinalizuar si besimtarë apo praktikantë fetarë, OJF-të e liberalët.

Në thelb, Albin Kurti bën kompromis në ideologji, por nuk lëshon në aspektin nacional të bindjeve të tij.

Për shembull Hashim Thaçi, edhe pse drenicak i konsideron komunat e veriut si “pjesë e dhuratës së Rankoviçit”.

Albin Kurti thotë që nuk e ka as ai e askush të drejtën që të bëjë pazar me trojet e Kosovës. Një lloj Arafati apo edhe Jitshak Rabini ballkanik, në logjikën normale të trajtimit të tokës dhe njerëzve.

Edi Rama, ndryshe nga Kurti, e lidh gjithçka me qendrat e pushtetit, përkrah Thaçin, opozitën e Kosovës e josh, edhe pse ajo e ka denigruar e sharë në maksimum. Madje josh dhe Vjosa Osmanin, e cila është politikanja e Kosovës që e ka fyer më shumë Edi Ramën e socialistët. E pse? Për të rrëzuar Albinin! Sepse në realitet Albin Kurti është rivali më i rëndësishëm i Edi Ramës. Ai është ai që Rama nuk është. Albini është e kundërta politike e tij. Nuk është i korruptuar, nuk jep konçensone, nuk bën kompromis për atë që beson.

Kurse Edi Rama nuk e njeh fare, po fare, bindjen dhe parimin politik. Rama shet e ka shitur këdo pranë tij vetëm për të qëndruar në pushtet. Albin Kurti, e tregoi në vitin 2020 se ikën edhe kur ka kundër Amerikën. Por që ka talentin të gjejë një aleat të ri siç ndodhi me Angela Merkelin.

E këto cilësi e kanë bërë që Albin Kurti, mund të ketë pasues edhe ideologjik e të paarsyeshëm, por që janë gati të ecin me të deri në “vdekje”. Madje edhe kur nuk është Kryeministër. E kjo u pa në zgjedhjet e vitit 2021, kur Kurti mori shumë më shumë vota se viti 2020.

Kurse Rama, në momentin që do të rrëzohet nga posti, të gjithë do e tradhëtojnë. Sepse nuk ka parime, nuk ka ide, apo bindje sesi ai e shikon Kosovën nesër. Ku ndahet Rama me Kurtin? Albini nuk do t’ia japë veriun Serbisë. Ndaj i thotë: Më njih si shtet pastaj të bëjmë Asocacionin. Këtu Albini nuk lëviz, edhe sikur ta rrëzojnë, madje edhe sikur ta vrasin. Edi Rama e di këtë, e po bën përpjekje për ta rrëzuar atë. Po nëse ndodh një trazirë e madhe nesër në veri të Kosovës, e plas ndonjë luftë e vogël? Edi Rama rrëzohet brenda natës, e Albin Kurti nëse do mund të bëhet edhe kryeministër i Shqipërisë.

Natyrisht kjo që po themi është metaforë, por fakt është se në Shqipëri mund të krijohet një shumicë politike nga e majta në të djathtë që i bashkohet kauzës së Albinit. Dhe këtë e di shumë mirë Edi Rama, ndaj po e sulmon për ta rrëzuar. Por nuk ka asnjë arsye apo kauzë me vete. Ndryshe nga Albini, që ka kauzën që e përkrahin të gjithë. Askush nuk ja konteston kauzën Albin Kurtit, thjesht merren me taktikën e tij me Ramën e ndërkombëtarët. Po mirë, pse këta nuk bëjnë negociatë me Albinin por i kërkojnë thjeshtë të zbatojë kërkesat e tyre? Sepse e dinë se Albini ka të drejtë. E pikërisht kjo është arsyeja madhore që Rama nuk e rrëzon Albinin, të lëvizë edhe njëmijë gurë. Nuk ka të drejtë!/Pamfleti

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 08/07/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk