Toponimet e vendosura, nuk shlyhen nga kujtesa e kombit

23
May
2023

Nga: LUAN BACI
23 MAJI 2023

Lidhur me nje diskutim ku permendet emeri i muzeut Enver Hoxha, ne Muzeun qe ishte ngritur per te, ka diskutime sot e do te vazhdojne sa kohe memorja kombetare punon mire, e nuk fashitet.
Por ata reaksoonare kundershqiptare, jo pakehere te vendosur ne detyra te medha shteterore edhe me “voten e lire” te popullit, punojne te zhdukin memorja kolektive shqiptare, pa kursyer te demtojne dhe hostorine.
Per te eleminuar memorjen kolektive, u zhduken lapidare, varre deshmoresh, emera rrugesh e institucionet qe mbanim emerat e atyre qe dhane jeten per lirine e ketij vendi, e deri edhe stadiumit Qemal Stafa, ju nderrua emeri, se Qemali “nuk ishte futbollist”, ndersa Nene Tereza, me qe “ishte aviatore”, ju dha emeri aeroportit te Tiranes?!
Frika nga emeri i Enver Hoxhes, qe edhe pse jo fizikisht be kete jete, I tremb per vdekje korrupsionin e tradhetine, I shtyu dhjerokratet, we nuk ishin e nuk jane demokrate te vertete, ne poziten kunderhistorike e kunderkombetare, dhe paten deshiren ta shkaterrojne me themel ate, ashtu sic bene oer tere SHQIPERINE. Por edhe ne nje rast te tille te shemtuar, perseri emerin e vepren e ENVER HOXHES nuk e zhdukin dot, se eshte i lidhur me historine! Sa e thjeshte eshte kjo, aq e thjeshte eshte edhe per te bindur zhurmemedhenjte, se ketu nuk behet fjale per propagande ne rikthim ne komunizem, por per ruajtjen e historise, e cila kurresesi nuk duhet shkruar e marre bardhe e zi, por ne te gjithe spekterin e saj te koloreve per kohen kur u jetua, me te mirat e me te metat e saj!
Kjo eshte historia jone, ku brezat duhet te ndjehen krenare per cka ishte mire, dhe me objektivitet e realizem te lexojne edhe te metat e gabimet, qe ato te mos rikthehen e demtojne ecjen kombetare drejt aspiratave tona legjitime e morale.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Shënim:
Redaksia, diplomacia. dk nuk e merr përgjegjësinë për pikëpamjet e autorit në shkrimin e botuar!
Respekt!

Kategoria:

Botuar: 23/05/2023

© 2016 - 2024 | DIPLOMACIA.dk