Lajme

KJO ËSHTË BETEJA KOKË MË KOKË E TRE KRYEMINISTRAVE : RAMA – VUÇIÇ – MIÇOTAQIS…

Shkruan: Sehit Beluli Situata politike e Shqipërisë londineze nuk është në favor të çështjes kombëtare karshi shtetit londinez Grek , por kjo nuk do të thotë se politikanët e Shqiperisë të lidhin gojën kur vjen puna për njohje të kombit ndërmjet shtetesh artificialë. Madje Shqipëria e shqiptarët po ti referohemi pozitës autoktone si Gadishull Ilirik […]

“S’ka shpresë”, analisti serb: Jemi viktima të narrativës kriminale të Vuçiç’it, Millosheviç’it e Sheshel’it

“S’ka shpresë”, analisti serb: Jemi viktima të narrativës kriminale të Vuçiç’it, Millosheviç’it e Sheshel’it Kryetari i Forumit Demokratik Qytetar, Zoran Vuletiç, në një prononcim për mediumin opozitar serb “Danas”, ka thënë se struktura politike në Serbi, e cila refuzon të përballet me faktet, mban përgjegjësi të plot për situatën aktuale në veri të Kosovës. Ai […]

HIMARA DHE PROPAGANDA RETH SAJ

Shkruan: Dilaver Goxhaj Vizita e Kryeministrit grek, Micotaqis, në darën 22 dhjetor 2022 nuk ishte e rastësishme, pasi data 22 dhjetor 1940, është data që, gjatë kundërsulmit të ushtrisë greke kundër asaj italiane (në Luftën Italo-Greke), ushtria greke “pushtoi” Himarën. Pas këtij pushtimi grek të Himarës, Benito Musolini deklaroi se “një nga shkaqet e humbjes […]

“Njeri i Beogradit dhe dhjetor i zi” apo “më i shquari i kohërave”?

Nga:Medai Shaholli “Njeri i Beogradit dhe dhjetor i zi” apo “më i shquari i kohërave”? Dhjetori ka një datë si një njollë të zezë në historinë e vendit. Ndodhi 98 vite më parë më 24 dhjetor 1924, kur forcat kundër-revolucionare të Ahmet Zogut të mbështetura nga Beogradi dhe bellogardistë rusë hynë në Tiranë dhe morën […]

Akuzues i Thaçit, bllokues i takimit Thaçi-Trump, hetues i Trumpit

Jack Smith ishte kryeprokuror i Speciales, kur në qershor të 2020-s u ngrit aktakuza për krime lufte ndaj Hashim Thaçit. “Nuk e di a ishte rastësi apo ishte intrigë që – në mes të rrugës drejt Shtëpisë së Bardhë – doli njoftimi për një aktakuzë të pakonfirmuar”, tha Thaçi, që atëkohë ishte president. Aktakuza qe […]

Ndërkombëtarët “shuplakë” Vuçiqit dhe kundërshtarëve të Albin Kurtit brenda Kosovës!

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq po kërkon që Policia e Kosovës të tërhiqet nga veriu, e për çudi, mendim të njëjtë kanë dhënë edhe disa shqiptarë në Kosovë. Për t’u rritur akoma çudia, këta nuk u dëgjuan duke bë thirrje për largimin e barikadave dhe kapjen e kriminelëve serbë, kur dihet se veriu është mbushur me […]

Reagon i dërguari special i qeverisë gjermane Sarrazin: Zero tolerancë për dhunën e retorikën nacionaliste të Serbisë

I dërguari special i qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, tha sot për radio KiM se ngjarjet e fundit në Kosovë tregojnë seriozitetin e situatës dhe u bëri thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga dhuna e mëtejshme për të mos e përkeqësuar situatën, shkruan Danas. “Kam mirëkuptim të plotë për demonstratat paqësore, […]

Grekomanët e serbomanët e sotëm, rrezik për qënësinë e Shqipërisë – Nga Dritan Goxhaj

Shkruan: Dritan Goxhaj Një ditë pas protestës së opozitës, Shqipërinë do e vizitojë kryeministri i Greqisë Micotaqis. Por ai nuk ka zgjedhur Tiranën për të bërë vizitën e tij zyrtare në vendin tonë, por Himarën. Micotaqis po vjen me synimin për të cënuar sovranitetin dhe integritetin territorial të Shqipërisë, pasi qëllimi i vizitës së tij […]

© 2016 - 2023 | DIPLOMACIA.dk