Lajme

Fjalimi im në protestën e djeshme para ambasadës së Serbisë: 24 vjet!

Nga: Mimoza Murati Sot bëhen 24 vjet qëkur ushtria serbe kreu një nga masakrat më të rënda në Kosovë. Bëhen 24 vjet edhe qëkur familja ime, si shumë të tjera, ikën nga terrori i ushtrisë serbe në Kosovë. E di që shumë prej jush që jeni këtu sot, njësoj si unë, e keni lënë Kosovën […]

Kryeministri Albin Kurti

Nga: Feim Tahirsylaj 🔴 Në vend se të kërkojë falje, Serbia vazhdon të kërcënojë fqinjët e saj dhe të përdorë pakicat etnike si vegël për destabilizim në vend se të ndihmojë integrimin e tyre. 🔴 Arsyeja kryesore dhe e vetmja pse shohim tensione gati në çdo vend të Ballkanit Perëndimor është që agresori që ka […]

Shou mediatik i Edvinit me ‘maqedoncat’!

Shkruan: Medai Shaholli Edvin batërdia, ka thirrur sot në Tiranë për një takim këshillues me liderët e partive politike apo siç i thonë ata në Shqipëri ‘maqedoncat’, takim ky që nuk është tjetër veçse një shou mediatik i sajuar nga vet ai për qëllime të caktuara. Këtë radhë djali plëngëprishës Edvin i gjatë, nuk do […]

Pse serbët i urrejnë shqiptarët: Befason shkenctarja serbe me përgjigjen!

Shkenctarja serbe Dubravka Stojanovic ka dhënë një deklaratë lidhur me pikëpamjen serbëve për shqiptarët. Stojanovic ka thënë se serbët kanë albanofobi. “Albanofobia ose urrejtja ndaj shqiptarëve, është shumë e pranishme në Serbi. Albanofobia shprehet me stereotipe negative, me paragjykime dhe diskriminim ndaj pjesëtarëve të popullit shqiptar”, thotë shkencëtarja Stojanoviq. Ajo gjithashtu tregon se Albanofobia mund […]

“Po bëjnë tifo për Vuçiqin e kundër Kurtit”, Shkëlzen Gashi ‘godet’ opozitën: O njerëz, kjo sjellje nuk është normale!

Analisti Shkëlzen Gashi ka komentuar reagimet e opozitës pas zhvillimeve të fundit në veri. Ai në rrjetin e tij social Facebook bëri një shkrim ironizuess, duke e ilustruar atë me një ndeshje futbolli, ku kapiten i Kosovës është Kurti, ndërsa kapiten i Serbisë është Vuçiqi. “Sa herë që ekipi i Sërbisë po ka ndonjë shansë […]

Heshtja e NATO-s/KFOR-it!…edhe Amerikës!

Nga: Xhelil Arifi Ka një çmenduri mediale dhe shtetnore në Serbi e cila propagandon kërcënim e fyerje për institucione e fytyra të randësishme ndrkombëtare,por edhe një konfrontim ushtarak me NATO-n!! Barrikada dhe kërcënim me luftë një shteti/territori i cili mbrohet nga forcat e Aleancës Atlantike! Deri para dy jave,emisarët amerikanë e evropianë,fluturonin sa në Prishtinë […]

Serweri, Bërnabiqit: Askush nuk ka të drejtë të bllokojë rrugët dhe të rrezikojë sigurinë publike

Eksperti amerikan i sigurisë, Daniel Serwer duke aluduar në barrikadat në veri të vendit ka thënë se askush nuk dyshon në të drejtën e serbëve për të protestuar porse siç ka thënë ai, askush nuk ka të drejtë të bllokojë rrugët, të sulmojë policinë dhe të rrezikojë sigurinë publike. Serwer ka reaguar pas deklaratave të […]

Shtetëror serb ndaj shqiptarëve të Kosovës!

Nga: Gëzim Mekuli Oslo, 26.12.2022 Millosheviqi nuk është më në këtë botë, por fatkeqësisht retorika nacionaliste e tij jeton dhe është gjerësisht e dukshme në gjuhën e politikanëve serbë. Fjalimet e Millosheviqit, zgjedhja e shprehjeve gjuhësore nga ana e tij, krijuan një popull me kërkesa e nevoja për më shumë “Lebensraum” në Jugosllavi; ky popull […]

© 2016 - 2023 | DIPLOMACIA.dk